Maija Tynkkyselle kiertopalkinto

16.3.2014

Urkutaiteilija Maija Tynnyknen sai seuran kiertopalkinnon elämäntyöstään Oulun Tuomiokirkon urkurina.

Organum-seuran hallitus luovutti urkutaiteilija Maija Tynkkyselle seuran kiertopalkinnon elämäntyöstään Oulun Tuomiokirkon urkurina. Palkinto luovutettiin vuosikokouksessa Ravintola Laulumiehissä lauantaina 15.3.2014 kello 17.30.

Maija Tynkkynen on Sibelius-Akatemiassa suoritettujen tutkintojen jälkeen jatkanut opintoja urkujen – ja cembalonsoitossa useilla kansainvälisillä urkukursseilla Hollannissa, Italiassa, Espanjassa ja Saksassa. Sibelius-Akatemian järjestämän ensikonsertin jälkeen 1970 hän on konsertoinut kotimaan lisäksi Ruotsissa, Saksassa, Puolassa, Hollannissa, Sveitsissä, Brasiliassa, Latviassa ja Tsekissä. Konsertteja solistien ja erilaisten soitinryhmien kanssa. Oulun tuomiokirkon urkurina hän on toiminut 1972-1986 ja 1992-2010.