Organum-seuran kiertopalkinto Jan Lehtolalle

12.3.2020

Organum-seuran puheenjohtaja Pétur Sakari (oik.) luovutti kiertopalkinnon Jan Lehtolalle Helsingin urkufestivaalin päätöskonsertin yhteydessä 8.3.2020. Kuva: Kristian Saarinen
Organum-seuran puheenjohtaja Pétur Sakari (oik.) luovutti kiertopalkinnon Jan Lehtolalle Helsingin urkufestivaalin päätöskonsertin yhteydessä 8.3.2020. Kuva: Kristian Saarinen

Organum-seuran hallitus on kokouksessaan päättänyt myöntää kiertopalkinnon vuonna 2020 urkutaiteilija Jan Lehtolalle tunnustuksena merkittävästä työstä uuden urkumusiikin parissa. Lehtola on toiminut Organum-seuran puheenjohtajana 2009–2014.

Vuonna 1964 perustettu Organum-seura on urkutaidetta tukeva, edistävä ja kehittävä yhdistys. Keskustelufoorumina on Organum-seuralla ollut tärkeä merkitys urkutaiteemme viime vuosikymmenten kehityksessä. Seura jakaa vuosittain kiertopalkinnon seuran periaatteiden eteen tehdystä työstä.

Organumin kiertopalkinto on urkurakentaja Veikko Virtasen vuonna 1970 valmistama urkujen pienoismalli, joka tuli seuralle lahjoituksena. Palkinnon aikaisempia haltijoita ovat olleet mm. Kaija Saariaho ja Kalevi Kiviniemi. Ensimmäinen kiertopalkinnon saaja oli Enzio Forsblom vuonna 1971.