Organum-seuran Toivekonsertti Raahessa 14.10.2017 klo 19!

25.7.2017

Perinteinen syksyn toivekonsertti tulee jälleen. Tällä kertaa tutustumme Martti Porthanin vuosina 2012-2013 rakentamaan soittimeen Raahessa.

 

Organum-seura ja Raahen seurakunta järjestävät Urkumusiikin Toivekonsertin lokakuun 14. päivä! Urkurit Christian Ahlskog, Niina Ylikulju, Elias Niemelä ja Anna Pulli toteuttavat urkumusiikin ystävien toiveita konsertissa, jonka juontaa Jouni Pietiläinen.

Toivomukset voi esittää joko seuran omilla Facebook-sivuilla olevan konsertin tapahtumasivun kautta tai lähettämällä sähköpostia Jouni Pietiläiselle jouni.pietilainen(at)evl.fi 14.9. mennessä. Suomen 100-vuotisjuhlien kunniaksi järjestäjät toivovat, että toiveissa huomioidaan myös suomalainen urkumusiikki.

 

Raahen kirkko sai uudet urut peruskorjausremontin yhteydessä. Urkurakentamo Martti Porthan Oy:n toteuttamien Friedrich Ladegast -tyylisten urkujen valmistaminen alkoi kesällä 2012. Uusien urkujen käyttöönottojuhlaa vietettiin 17.3.2013.

Seuraa erityisesti tapahtumasivua, ja pysyt mukana päivityksistä!

Tervetuloa!