Susanne Kujalasta uusi puheenjohtaja

16.3.2014

Musiikin tohtori, urkutaiteilija Susanne Kujala valittiin seuran puheenjohtajaksi.

Musiikin tohtori, urkutaiteilija Susanne Kujala valittiin seuran puheenjohtajaksi vuosikokouksessa Ravintola Laulumiehissä lauantaina 15.3.2014 kello 17.30. 

Susanne Kujala (s. 1976 Berliinissä) aloitti harmonikansoiton 7-vuotiaana, pianonsoiton 10-vuotiaana ja urkujensoiton 14-vuotiaana. Hän kävi berliiniläistä musiikkilukiota, Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Gymnasiumiä vuosina 1992–1996. Hänen opintonsa jatkoivat Berliinin ”Hochschule für Musik Hanns Eislerissa” pääaineinaan harmonikka ja korrepetitio. Muutettuaan Suomeen vuonna 1998 hän opiskeli harmonikansoittoa Marjut Tynkkysen ja Matti Rantasen johdolla sekä urkujensoittoa Folke Forsmanin, Sirkka-Liisa Jussila Gripentrogin, Ville Urposen ja A-tasolla Markku Hietaharjun johdolla Sibelius-Akatemian esittävän säveltaiteen koulutusohjelmassa. Kujala valmistui musiikin maisteriksi vuonna 2006 suoritettuaan molempien aineiden A-tutkinnot erinomaisin arvosanoin. Keväällä 2013 tarkastettiin hänen musiikin tohtoritutkintonsa Sibelius-Akatemiassa. Hänen aiheenaan oli Urut – uuden musiikin instrumenttina. Kirjallisena työnä hän laati ”Käsikirjan uruista säveltäjille”.